Strona główna / Informator / Aktualności
Aktualności

2017-04-10
ZŁOTO I TRZY BRĄZOWE MEDALE DLA CZESŁAWA ROSZCZAKA

W dniach 19 - 25 marca 2017 roku w Daegu (Korea Południowa) odbyły się VII Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce. Wystartowało ponad 4.5 tys. zawodników z 61 krajów. Ponad 2.5 tys. zawodników startowało z Korei Płd. Ekipa Z PolskI wystartowała w składzie 43 zawodników, w tym 9 kobiet. W składzie ekipy polskiej znalazło się 7 zawodników z Wielkopolski. Polacy w punktacji medalowej zajęli 9 miejsce zdobywając 61 medali, w tym 25 złotych, 18 srebrnych i 18 brązowych. Najlepsza w punktacji medalowej była Australia, przed Wielką Brytanią i USA. Wielkopolanie zdobyli 7 medali, w tym Czesław Roszczak 4 (1 złoty i 3 brązowy), Edward Kroll 1 srebrny w oszczepie, Sylwester Lorenz 1 srebrny w skoku w dal i Józef Brandenburg 1 srebrny w drużynie w półmaratonie.

Czesław Roszczak mieszkaniec Łagiewnik (powiat krotoszyński) reprezentujący UKS ”Olimpijczyk” Pogorzela wystartował na Halowych Mistrzostwach w pięciu konkurencjach. Po  21 godzinnej podróży już na drugi dzień startował w rzucie oszczepem, gdzie rzucając z jednego kroku, czyli prawie z miejsca uzyskał  27,21 m i zdobył pierwszy brązowy medal. Konkurencję rzutu oszczepem wygrał Fin Tenhu wynikiem 41,22 m, a na drugim miejscu znalazł się Polak Kroll z wynikiem 31,32 m. Tym razem na podium znalazło się dwóch Polaków i to z Wielkopolski. Na czwartym miejscu znalazł się Goertz z Niemiec z wynikiem 26,53 m. W następnym dniu na hali odbyło się pchnięcie kulą. Godzina startu to 9 rano według czasu miejscowego, a godz. 1 w nocy według czasu w Polsce. Konkurencję wygrał Japończyk Hiroshi Yamada wynikiem 11,43 m, który żyje w tej samej strefie czasowej. Na drugim miejscu uplasował się Marek Głowacki z Kanady z wynikiem 11,37 m. Czesław Roszczak wywalczył brązowy medal po pasjonującej walce z własną słabością. Konkurs rozpoczął od słabego wyniku 9,88 m i dopiero w drugiej kolejce uzyskując 10,34 m wyszedł na 5 pozycję, a w 5 kolejce uzyskując 11,18 m wysunął się na trzecią pozycję przed Fina Tenhu, który miał 11,13 m i tak pozostało do końca konkursu. W następnym dniu rzut ciężarkiem. Tutaj wygrał faworyt Fin Palviainen wynikiem 18 m, ale niespodziankę zrobił Japończyk Yamada uzyskując rekordowy rezultat 17,23 m. Czesław Roszczak już w trzeciej próbie wyszedł na 3 miejsce wynikiem 12,14 m, poprawiając jeszcze wynik na 13,02 m  w ostatniej próbie zdobył brązowy medal wyprzedzając Valiczka z Czech, który zajął 4 miejsce z wynikiem 12,01 m. Na następny dzień rzut młotem. Zmęczenie po trzech dniach startów nie pozwoliło na poprawne wykonanie techniczne rzutów. Po zaliczeniu rzutu na odległość 24,90 m i zajęcia 4 pozycji rozpoczęła się walka o medal. Na trzech pierwszych miejscach znaleźli się: Fin Palviainen z wynikiem 44,10 m, Japończyk Yamada  z wynikiem 40,76 m i Czech Valicek 34,89 m. Wszystkie rzuty były nieudane, tylko w ostatnim poprawnie wykonanym zabłysła nadzieja uzyskania dobrego wyniku. Jednak szkolny błąd w postaci obserwowania lotu młota, aż do upadku, a nie bronienia się przed wypadnięciem z koła spowodowało spalenie rzutu. Tu ciekawostka. Japończyk Yamada stwierdził, że był to piękny, medalowy rzut i dlatego swój srebrny medal wymienił ze mną na medal brązowy. Tak zostałem właścicielem srebrnego  i dwóch brązowych medali. Brakowało do kompletu tylko złotego. Została jeszcze jedna konkurencja i był to rzut dyskiem. Była to już 5 konkurencja  i zmęczenie organizmu duże. Brak przygotowania ogólnego po przebytej w styczniu chorobie powoduje, że Roszczak nie jest w stanie rzucać z obrotu. Wykonuje rzuty z miejsca i już po pierwszej kolejce rzutów jest na prowadzeniu z wynikiem 30,59 m. Poprawiając się w 5 kolejce na 32,26 m zdecydowanie wygrywa złoty medal. Na drugim miejscu plasuje się Ursic ze Słoveni z wynikiem 29,66 m, a na trzecim miejscu Francus  Ollivier Joel z wynikiem 29,62 m. Czesław Roszczak zostaje Mistrzem Świata w rzucie dyskiem w kategorii M 75. Tym bardziej należy cieszyć się z sukcesu, ponieważ przebyta  w grudniu i styczniu choroba nie pozwoliła na odpowiednie przygotowania specjalne. Ponadto należy zwrócić uwagę, że wszystkie starty odbywały się w porze rannej, a według czasu w Polsce była to noc. Aklimatyzacji zabrakło, start nastąpił natychmiast po przyjeździe, dlatego uzyskane wyniki można uznać za duży sukces. Teraz przygotowania do Mistrzostw Europy, które odbędą się w lipcu w Danii.